Ohjeistus koulun salien iltakäyttöön

 

PYSÄKÖINTI

Liikuntasalien käyttäjien pysäköintialue on Saustilantien varrella, koulukeskusta vastapäätä tien toisella puolella oleva alue. Koulun pihaan ei ole luvallista pysäköidä. Tämä koskee sekä tunneille tulevia aikuisia että lapsiaan saattamaan tulleita vanhempia.

 

KÄYNTI SALEIHIN

Isompaan saliin kuljetaan pääoven kautta ja pieneen saliin ulko-ovesta rakennuksen takaa (ässä kentän puoleinen pääty). Pikkusalin oven vieressä on ovisummeri sisäänpääsyä varten. Ulko-ovet suljetaan käynnissä olevan tunnin ajaksi.

 

SALIKÄYTÄNTÖ

Ulkokengät jätetään käytävälle/aulaan eikä viedä niitä pukuhuoneeseen

Saleissa saa käyttää vain sisäkäyttöön tarkoitettuja jalkineita, joista ei jää jälkiä lattiaan

  • Pikkusalin lattiamateriaali on Pulastic Pro-massalattia. Salin lattiasta voi alkuvaiheessa irrota punertavaa väriä vaatteisiin ja kenkiin

 

KÄYTÄNNÖN OHJEITA AIKUISTEN TUNNEILLE OSALLISTUVILLE

Tunneille tarvitset mukaan jäsenkortin, jonka saat ohjaajalta ensimmäisen käyntisi yhteydessä maksettuasi jäsenmaksun. Kauden tarran saat näyttämällä maksukuitin ennen jumpan alkua, käteismaksu on 5 €/tunti. Tunneille ei tarvitse varata paikkaa etukäteen. Ohjaajalla on kävijälista, johon ohjaaja merkitse osallistujat jokaisen käyntikerran kohdalle. Ilmoittaudu ohjaajalle tunnin alussa.

Ohjaaja saapuu avaamaan koulun ovet noin 15 min ennen tunnin alkua. Iloisen jumppamielen lisäksi tunneilla olisi hyvä olla mukana urheilukengät, alusta ja juomapullo. Jumppa-alustoja saa myös seuralta lainaksi tunnin ajaksi. Jos tuntikuvauksessa on erikseen mainittu, voidaan tunnilla olla paljain jaloin tai sukkasillaan.

Saavuthan paikalle ainoastaan terveenä! Huomioi lievätkin oireet. 

 

TUNTIEN SISÄLTÖ

Tuntien kuvaukset löydät omalta välilehdeltä. Meillä on kevyempiä ja raskaampia tunteja, mutta jokaisella tunnilla on myös mahdollisuus itse säädellä tunnin tehokkuutta. Kerro kuitenkin ohjaajalle, jos olet ensimmäistä kertaa mukana tunnilla, voit samalla kysyä tunnin sisällöstä tai liikkeistä, jos haluat. On myös hyvä kertoa ohjaajalle, jos sinulla on jokin liikerajoite, silloin hän voi auttaa sinua alkuun paremmin ja ohjeistaa vaihtoehtoisia liikkeitä. Ohjaajamme ovat koulutettuja ryhmäliikuntaohjaajia. Jokainen ohjaaja suunnittelee tuntinsa itse tietyn tuntisisällön mukaan ja näin ollen tunnit ovat ohjaajansa näköisiä. 

Lasten osallistuminen aikuisten tunneille ei ole suotavaa turvallisuuden takaamiseksi, ikäraja aikuisten tunneille on 16v.

 

 

LASTEN JUMPPATUNNIT

Lasten jumppatunnille pukeudutaan vaatteisiin, joissa lapsen on helppo liikkua. Jalkaan voi laittaa jumppatossut tai voi olla paljain jaloin. Sukat jalassa ei voi jumpata liukastumisvaaran vuoksi.

Jumppatunneille mukaan voi ottaa tarvittaessa vesipullon, ei hiilihapotettuja juomia. Kiitos :)

 

JUMPPATUNTIEN ALKAMISEEN LIITTYVÄT KÄYTÄNNÖT

Jumppatunnit alkavat lukujärjestyksessä ilmoitettuna ajankohtana. Lapsi luovutetaan ohjaajalle tunnin alkaessa. Ohjaajien vastuu lapsesta alkaa jumpan alkamisaikana.

Vanhempien on syytä saattaa lapsi jumppapaikalle asti. On mahdollista, että joskus jumppa voikin olla peruttu tai ohjaaja myöhässä eikä tieto tavoita vanhempia ajoissa. Tällöin lapset eivät jää yksin jumppapaikalle.

Tulethan ajoissa tunneille. Ohjaajien on mahdotonta kesken tuntia lähteä avaamaan ovia myöhässä tulleille.

Vanhemmat huolehtivat lapselle jumppaan sopivasta vaatetuksesta ja lapsen WC-käynneistä ennen tunnin alkamista.

Vanhemman jääminen jumpan ajaksi saliin vaikuttaa lapsen ja koko ryhmän toimintaan. Siksi käytäntönä on, että vanhemmat eivät jää jumppasaliin jumppatunnin alkaessa. JUMPPATUNTIEN PÄÄTTYMISEEN LIITTYVÄT KÄYTÄNNÖT

Jumppatunti päättyy lukujärjestyksessä ilmoitettuna ajankohtana. Ohjaajat luovuttavat lapset tällöin vanhemmille/muulle sovitulle aikuiselle. Ohjaajien vastuu lapsesta päättyy jumppatunnin päättyessä.

 

 

 

 

Koronatilanne 

28.5.2022

Suosituksen voimassaolo päättyy 30.6.2022, jolloin myös tartuntatautilain
väliaikaisten säännösten (toimenpiteet COVID-19 -epidemian ehkäisemiseksi)
voimassaolo päättyy. Yleisiä hygienianeuvoja ja -käytäntöjä on silti aiheellista hyödyntää.

 

14.1.2022

Lasten ja nuorten harrastustoiminta voi jatkua. Aikuisten ryhmäliikunnan osalta aluehallintovirasto määrää alueellaan suljettaviksi toimintaan tarkoitetut tilat. Päätökset koskevat Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueen kuntia ja ovat voimassa 16.-28.1.2022.

Tiedote 14.1.2022  16:15

 

7.1.2022

Ministeriryhmän suosituksen mukaan sisätilojen rajoitukset tulisi laajentaa nyt myös lasten ja nuorten harrastustoimintaan. Mahdollisen päätöksen asiasta tekevät aluehallintovirastot.

Koronaministerityöryhmä esittää toimia vaikean epidemiatilanteen hillitsemiseksi (7.1.2022 22.54)

 

14.9.2021

Harrastustoiminnan rajoitukset Varsinais-Suomessa

Lapset ja nuoret (vuonna 2001 ja myöhemmin syntyneet)

 • Harrastetoiminta voi jatkua oman ryhmän kesken lähikontakteilla.
 • Kilpailu- ja ottelutoiminta on sallittua.

Aikuiset

 • Ryhmäliikunta sekä ottelu- ja kilpailutoiminta sisä- ja ulkotiloissa voivat jatkua.
 • Ryhmäharrastustoiminnassa suositetaan lähikontaktien tosiasiallista välttämistä.

Lisäksi

 • Uimahalleja ja niiden pesu- ja saunatiloja voidaan käyttää ottaen huomioon turvavälejä ja hygieniatoimenpiteitä koskevat vaatimukset.
 • Työryhmä suosittaa, että yksityiset toimijat ottavat käyttöönsä vastaavat toimet.

 

Varsinais-Suomea koskevat suositukset

 

31.3.2021

Kuntosalit ja muut virkistys- tai liikuntakäyttöön tarkoitetut sisätilat suljetaan koko Varsinais-Suomessa. Sulku astuu voimaan torstaina 1. huhtikuuta.

Tilat ovat kiinni kaksi viikkoa. Tarvittaessa sulkua jatketaan koronatilanteen niin vaatiessa.

Koronarajoituksia jatketaan ja kiristetään Varsinais-Suomessa, Avin tiedote

 

24.3.2021

Tiistaina 23.3. kokoontunut koronakoordinaatioryhmä jatkoi kaikkien aiempien suositusten voimassaoloa 5.4.2021 asti. 

 

3.3.2021

Paimiossa ja Sauvossa julkisten tilojen sulkeminen jatkuu 28.3.2021 saakka

Paimion-Sauvon kuntayhtymän tiedote 3.3.2021

 

27.2.2021

Lounais-Suomen aluehallintovirasto on tiukentanut kokoontumisrajoituksia Varsinais-Suomen alueella.

Katso Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin uusin koronatiedote (26.2.2021)

 

16.2.2021

Tilanne on heikentynyt Paimion-Sauvon alueella ja rajoitustoimia laajennetaan. Kaikki julkiset harraste- ja sisäliikuntapaikat ovat suljettuina 7.3.2021 asti.

Kuntayhtymän tiedote klo 10.40

 

10.2.2021

Kuntalaisia suositellaan rajoittamaan kaikki kodin ulkopuoliset kontaktit minimiin 11.-24.2.2021 väliseksi ajaksi. Tästä johtuen myös Sauvon Sykkeen jumpat ovat tauolla toistaiseksi.

Kuntayhtymän tiedote Paimion ja Sauvon koronatilanteesta

 

4.2.2021

Kokoontumisrajoitukset eivät muutu Varsinais-Suomessa

Koronavirustartuntojen leviämisen ehkäisemiseksi päätti Lounais-Suomen aluehallintovirasto pitää ennallaan Varsinais-Suomen alueen kokoontumisrajoitukset. Rajoitukset jatkuvat 10.3.2021 asti.

Linkki AVI:n tiedotteeseen

 

19.1.2021

Koronarajoitukset jatkuvat 7.2. asti

Varsinais-Suomen koronakoordinaatioryhmä päätti jatkaa voimassa olevia koronasuosituksia ja -rajoituksia 7.2. asti.

 

Päivitys 8.1.2021

Koska lasten tunneilla ei kontakteja voida täysin välttää, katsomme parhaaksi siirtää aloituksen myös lasten tuntien osalta. Suositukset voimassa 24.1.2021 asti.

 

Päivitys 5.1.2021

Varsinais-Suomen koronaryhmä jatkoi suosituksia 24.1.2021 saakka, joten Sykkeen aikuisryhmäliikunta on toistaiseksi tauolla. Lastenryhmien osalta noudatamme Sauvon kunnan suosituksia (päivittyy tämän viikon aikana).

 

Päivitys 15.12.2020

Paimiossa ja Sauvossa julkiset sisäliikuntapaikat suljetaan 31.12.2020 asti

Varsinais-Suomen alueellinen koronapandemian koordinaatioryhmä on 15.12.2020 antanut suosituksen siitä, että kaikki julkiset sisätilojen harrastus- ja liikuntapaikat, kuten uimahallit ja kuntosalit, suositellaan kokonaan suljettavaksi 27. joulukuuta saakka. Koordinaatioryhmä arvioi tämän osalta tilannetta uudelleen vielä ennen vuodenvaihdetta. 

Varsinais-Suomen koronakoordinaatioryhmä jatkaa suosituksia 10. tammikuuta asti

Paimion-Sauvon kansanterveyskuntayhtymän yhtymähallituksen tiedote 15.12. 

 

Päivitys 10.12.2020

Ulkona järjestettävien yleisötilaisuuksien yleisömäärä laskee kahdestakymmenestä kymmeneen

Avi kiristää ulkotilaisuuksien yleisömäärää kymmeneen.
Ulkona järjestettävien yleisötilaisuuksien yleisömäärä laskee Varsinais-Suomessa kahdestakymmenestä kymmeneen.

Lounais-Suomen aluehallintoviraston päätös astuu voimaan perjantaina 11. joulukuuta.

Päätös koskee rajatuissa ulkotiloissa järjestettäviä yleisötilaisuuksia ja yleisiä kokouksia.

 

 

Päivitys 2.12.2020

Lasten ja nuorten liikuntaan liittyvä harrastustoiminta voi jatkua (alle 20-vuotiaat). Sykkeen lastenryhmät jatkavat toimintaa kalenterin mukaisesti. 

 

Päivitys 1.12.2020

Varsinais-Suomen koronakoordinaatioryhmän ja Sauvon kunnan suosituksen mukaisesti Sauvon Sykkeen aikuisten liikuntatunnit jäävät tauolle 3.12.2020 alkaen. Lasten tuntien osalta odotamme vielä tarkennusta.

Harrastustoiminnan rajoituksista koordinaatioryhmä suosittaa:

 • Kaikki aikuisten sisätiloissa tapahtuva harrastustoiminta keskeytetään 23.12. asti.
 • Aikuisten joukkueurheilun ja kontakti- ja kamppailulajien tauko jatkuu vastaavasti 23.12. asti.
 • Julkiset sisäliikuntatilat suljetaan 3.-23.12. muuten kuin lasten ja nuorten harrastustoiminnan osalta (alle
  20-vuotiaat).
 • Muu kuin liikuntaan liittyvä lasten ja nuorten harrastustoiminta voi jatkua (alle 20-vuotiaat).
 • Turvavälejä tulee pystyä tosiasiallisesti noudattamaan eli esimerkiksi pelaaminen ja kuorolaulu tulee laittaa
  tauolle. Etänä toteutettua harrastamista voidaan luonnollisesti jatkaa.
 • Varsinais-Suomen maakuntarajoja ylittäviä urheilutapahtumia ja -kilpailuja ei tule järjestää. Suositus koskee
  kaikenikäisten yksilö- ja joukkuelajien liikunta- ja urheilutapahtumia sisä- ja ulkotiloissa.
 • Kilpa- ja huippu-urheilun harjoittelu- ja kilpailumahdollisuudet kuitenkin turvataan
  sarjalisenssisopimukseen tai urheilusopimukseen perustuvalle ammattilaisurheilulle OKM:n määritelmän
  mukaisesti, maajoukkuetoiminnalle, Olympiakomitean tukiurheilijoille ja OKM:n apurahaurheilijoille.
 • Urheilutapahtumissa ja -kilpailuissa on niiden luonteen vuoksi riksi tartunnoille ja massa-altistuksille. Kun
  suuri määrä urheilijoita ja yleisöä kokoontuu eri puolilta maata samaan tapahtumaan, on joukkoaltistuksen
  riski huomattava.
 • Ulkoliikuntapaikat voidaan pitää avoinna omaehtoista liikkumista varten.
 • Työryhmä suosittaa, että yksityiset toimijat ottavat käyttöönsä vastaavat toimet.

 

 • Suositukset ovat voimassa 3.–23.12.2020.

 

Päivitys 29.11.2020

Alueellinen koordinaatioryhmä: Varsinais-Suomen koronapandemiatilanne vaikeutunut
Koronaviruspandemia on Varsinais-Suomessa leviämisvaiheen uhassa. Alueellinen koordinaatioryhmä kokoontui ylimääräiseen kokoukseen sunnuntaina 29.11. maakunnan nopeasti heikentyvän epidemiatilanteen vuoksi.

Uusista suosituksista viestitään tiistaina 1.12. Suosituksia valmistellaan muun muassa julkisten ja yksityisten tilojen aukioloon, urheilu- ja harrastustoimintaan liittyen sekä yleisö- ja yksityistilaisuuksien osallistujamääristä sekä etäopetuskäytännöistä ja maskien käytöstä.

Sauvon Syke seuraa tilannetta ja viestii mahdollisista muutoksista näillä sivuilla heti kun tietoa saatavilla.

 

Päivitys 26.11.2020

Varsinais-Suomessa kokoontumisrajoitukset pysyvät ennallaan

Lounais-Suomi

Varsinais-Suomessa yli 20 henkilön yleisötilaisuuksissa ja yleisissä kokouksissa on edelleen varmistettava turvavälit ja riittävä hygienia tartuntatautitilanteen pahenemisen ennaltaehkäisemiseksi. Aiemmin annettu kokoontumisrajoitus siis jatkuu 26.11. alkaen.

 

Päivitys 27.10.2020

Sauvon Sykkeen ryhmäliikuntatunnit jatkuvat normaalin aikataulun mukaisesti, noudattaen yleisiä turvallisuusmääräyksiä (yleisömäärät, turvaetäisyydet ja kasvomaskien käyttöön liittyvät suositukset).

26.10.2020 päätös: Tartuntatautilain 58 §:n mukainen päätös Lounais-Suomen aluehallintoviraston toimialueelle (yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset), voimassa 26.10.-25.11.2020

 

Päivitys 15.10.2020

Seuraamme Voimisteluliiton ohjeistuksia noudattaa Suomen hallituksen, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen, sosiaali- ja terveysministeriön, opetus- ja kulttuuriministeriön ja ulkoministeriön linjauksia.

Valtioneuvoston sivuilla on 15.10. julkaistu tieto, että hallitus tekee 15.10. julkaisemistaan suosituksista koronaviruksen leviämisen estämiseksi periaatepäätöksen valtioneuvoston yleisistunnossa ensi viikolla (viikko 43). 

Tartuntalain mukaan aluehallintaviranomaisilla (avit) on päätösvalta vallitsevassa tilanteessa. Tästä johtuen Sauvon Syke seuraa aluehallintoviranomaisten mahdollisia tulevia päätöksiä (viikko 43 tai myöhemmin) ja päivittää ohjeistuksiaan avien päätöksien mukaisesti. 

 

Päivitys 13.4.

Sauvon Sykkeen kevään liikuntatunnit on peruttu vallitsevan koronatilanteen vuoksi. Kiitos kuluneesta kaudesta, toivotamme kaikille liikunnallista kevättä ja kesää kaikesta huolimatta. Ulkoilkaa, pitäkää mukavia jumppahetkiä perheen kesken ja mieli virkeänä. Toivottavasti pääsemme jatkamaan jumppia normaalisti taas syksyllä. Ryhmiin ilmoittautumisista tiedotamme kesän aikana.

 

Päivitys 16.3. 

Valtioneuvoston tiedotustilaisuudessa maanantaina 16.3. hallitus totesi Suomen olevan poikkeusoloissa koronavirustilanteen vuoksi. Hallitus linjasi lisätoimenpiteistä koronavirustilanteen hoitamiseksi Suomessa. Linjattujen toimenpiteiden tarkoituksena on suojata väestöä sekä turvata yhteiskunnan ja talouselämän toiminta. Hallituksen linjaukset ovat voimassa 13.4. saakka.

Hallituksen linjauksen ja Voimisteluliiton suosituksen mukaisesti kaikki Sauvon Sykkeen ohjattu toiminta, koskien myös Peuhista ja lentopalloa, laitetaan tauolle toistaiseksi. Mahdollisista muutoksista ja jatkosta tiedotamme verkkosivuillamme.

Näiden linjausten seurauksena tiistain 31.3. kevätkokous sekä keskiviikon 1.4. Norsupallo siirretään aikaisintaan loppukevääseen. Ilmoitamme uudesta ajankohdasta myöhemmin.

 

Päivitys 13.3. klo 10.50

Sauvon koulukeskuksen liikuntasalin iltakäyttövuorot on peruttu tästä päivästä lähtien kunnan ohjeistuksen mukaisesti. Kaikki Sykkeen tunnit perutaan toistaiseksi.
Sauvon kunnan yleinen koronavirustiedote

 

12.3.2020

Sauvon Syke noudattaa Voimisteluliiton ja viranomaisten voimassa olevia suosituksia ryhmäliikuntatuntien osalta.

- Kaikkia riskiryhmiin kuuluvia lapsia, nuoria ja aikuisia kehotetaan välttämään seuran tunneille, treeneihin ja tilaisuuksiin osallistumista. Lasten ja nuorten osalta huoltajilla on oikeus tehdä omia päätöksiä lapsen osallistumisesta treeneihin, myös kilpailu- ja valmennuspuolella.

- Vältäthän myös osallistumasta seuramme tunneille ja tilaisuuksiin, jos sinulla on lievänkin hengitystieinfektion oireita (nuha, yskä, hengenahdistus, kuume, päänsärky jne.) tai olet juuri palannut ulkomailta.

Harrastuspaikalle tultaessa ja pois lähtiessä huolehdi käsien pesusta lämpimällä vedellä ja saippualla. Katso THL:n verkkosivuilta ohjeet tarvittavaan käsi- ja yskimishygieniasta huolehtimiseen. Ohjeita noudattamalla vältymme myös tavanomaisempien tartuntatautien leviämisestä seurassamme.

 

Seuraamme tilannetta aktiivisesti koronaviruksen aiheuttaman COVID-19 tartuntatautiepidemian osalta sekä THL:n ohjeistusta. Seuran hallitus on tehnyt 12.3.2020  päätöksen jatkaa ryhmäliikuntatunteja toistaiseksi. Käsittelemme asiaa uudestaan viikonlopun aikana mahdollisten uusien viranomaismääräysten perusteella.